C4 - POSJET UČENIKA GIMNAZIJE GOSPIĆ BUGARSKOJ U OKVIRU ERASMUS+ PROJEKTA GIFT THE MAGIC OF KNOWLEDGE

Učenici Gimnazije Gospić: Iva Rukavina, Paula Matanović, Antonia Mesić, Božana Živković i Rea Klobučar u okviru projekta Gift - The magic of Knowledge pod vodstvom mr.sc. Edite Klobučar i prof. Antonije Pavelić nazočili su C4 mobilnosti u Sofiji, Bugarska pod nazivom Curious Minds. Kao pripremu za ovu mobilnost učenici su morali osmisliti prezentaciju svoje države, grada, škole, a posebna zadaća im je bila pripremiti projekt  pod nazivom Healthy Food. U dogovoru s mentoricom prof. Antonijom Pavelić odabrana je prigodna tema „Lički krumpir“. Pratili su i sudjelovali u cijelom procesu od sadnje do berbe krumpira u suradnji s OŠ dr. Jure Turića, što su i prikazali u Bugarskoj na predstavljanju projekta.

Već prvog radnog dana vrlo uspješno su se predstavili u školi 2. SU “Akad. Emiliyan Stanev”, Sofia. Nakon čega kroz petodnevni radni tjedan slijede aktivnosti vezane za kromatografiju, kriminologiju te strukturu ćelija izvođene u laboratorijima škole. Učenici su bili osobito zadovoljni posjetom Sofia University and Centre for Applied Studies and Inovation gdje su imali priliku susresti se s mladim znanstvenicima i njihovim radom. Zadnji dan je bio rezerviran za testiranje znanja iz područja biologije i kreativne radionice u kojima su radili u međunarodnim timovima.

Osim radnog dijela uživalo se i u upoznavanju kulturnih spomenika u Sofiji, prijemu kod gradonačelnika u zgradi Nacionalnog muzeja povijesti, europskoj prijestolnici kulture za 2019. Plovdivu,  na studijskom putovanje pod nazivom „Back to the Past“ kao i posjetu pod nazivom „Bulgarian Revival Traditions“ u gradiću Koprivshtiza koji je muzej na otvorenom, gdje se u sklopu dogovorenih aktivnosti pravio i pekao tradicionalni kruh.