preskoči na sadržaj

Gimnazija Gospić

e-Škole

Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet. Mjerodavno tijelo koje je nadležno CARNetu je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, kojemu je nadležna Vlada RH.

Puni naziv projekta jest «e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)». Skraćeni naziv projekta jest pilot projekt e-Škole.

Projekt e-Škole dio je šireg programa e-Škole. Stoga je potrebno razlikovati program od projekta e-Škole.
Program e-Škole se provodi kroz više projekata informatizacije školskog sustava u razdoblju od 2015.-2022. godine. Program e-Škole sastoji se od pilot projekta, koji se provodi od 2015.-2018. te velikog projekta, koji se planira provoditi od 2019.-2022. na temelju rezultata pilot projekta.

Puni naziv cjelokupnog programa glasi “e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće”.

U digitalno zrelim školama adekvatna uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) doprinosi:

  • učinkovitom i transparentnom upravljanju školom (direktni cilj);
  • razvoju digitalno kompetentnih nastavnika spremnijih za primjenu inovacija u vlastitim pedagoškim praksama te (direktni cilj);
  • razvoju digitalno kompetentnih učenika spremnijih za nastavak školovanja i konkurentnijima na tržištu rada. (indirektni cilj, doprinosi mu).

Opći cilj programa e-Škole pridonosi jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava s ciljem osposobljavanja učenika za tržište rada, daljnje školovanje i cjeloživotno učenje.
Svrha pilot projekta e-Škole je uspostaviti sustav razvoja digitalno zrelih škola kroz pilotiranje i evaluaciju primjene IKT-a (informacijskih i komunikacijskih tehnologija) u obrazovnim i poslovnim procesima u 10% škola u Republici Hrvatskoj. 

(CARNet)

 

IZVJEŠĆE O REALIZACIJI PILOT PROJEKTA „e- Škola“

Naša škola je izabrana između 150 škola za provođenje projekta „e-Škola“ a koji će biti realiziran u okviru dvije školske godine.

    Cilj ovog projekta je podići razinu digitalne zrelosti hrvatskih škola,kroz razvoj digitalnih kompentencija nastavnog i nenastavnog osoblja,razvoj digitalnih sadržaja,opremanje škole IKT opremom,provedba potrebnih infrastrukturarnih radova vezanih za pristup Internetu te kroz razvoj usluga za transparentno poslovanje škola i kvalitetno upravljanje nastavnim procesom.

    Za koordinatora ovoga projekta određen je Anton Orzes, profesor informatike a za provođenje istraživanja zadužena je pedagoginja škole. Aktivnosti su započele od 15.6.2015. godine kad su dostavljani prvi popisi učenika 1. i 2. razreda koji će sudjelovati u istraživanju. Tražene su suglasnosti roditelja a ispitivana su predznanja iz matematike. Pošto oprema odnosno nije stigla na vrijeme, daljnje ispitivanje odnosno istraživanje će se prolongirati na iduću školsku godinu.

    Na početku drugog polugodišta započelo se i sa prvim radionicama kako bi se nastavnici obučili za rad s novim nastavnim sredstvima odnosno IKT opremom. Kako smo od iduće školske godine zacrtali i novi sistem odnosno e-Dnevnike, počelo se i na tom polju obuke. Održane su prve radionice a sve ostalo će se odraditi na početku iduće školske godine.

    Radionice u vezi e-Škole biti će nastavljene odnosno organizirane i tijekom iduće školske godine a nastavnici se prijavljuju preko CSUED sustava odnosno centralnog sustava za edukacije.

    Nadamo se da će se od iduće školske godine krenuti s većom uporabom IKT opreme i da će to više saživjeti u našoj školi kad nastavnici dobiju dostatnu edukaciju.

Božica Jengić, dipl. pedagog - prof.

 

PILOT PROJEKT E-ŠKOLE: "RAZVOJ SUSTAVA DIGITALNE ZRELOSTI ŠKOLA"

Kako je već naprijed navedeno, škola je u školskoj godini 2014./2015. odabrana od strane Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet u pilot projekt "e-Škole: Razvoj sustava digitalne zrelosti škola" kojim projektom je planirano i informatičko opremanje škole i prelazak na rad u aplikaciji e-Dnevnici. Cilj ovog projekta je podići razinu digitalne zrelosti hrvatskih škola,kroz razvoj digitalnih kompentencija nastavnog i nenastavnog osoblja,razvoj digitalnih sadržaja,opremanje škole IKT opremom,provedba potrebnih infrastrukturarnih radova vezanih za pristup Internetu te kroz razvoj usluga za transparentno poslovanje škola i kvalitetno upravljanje nastavnim procesom. Sukladno Ugovoru o nabavi edukacijsko-tehnoloških rješenja, u školi je instalirana sljedeća oprema:

  • Sustav upravljanja nastavom – Samsung School – 37 komada – tokeni, 
  • Softver za interaktivno upravlajnje monitorom s funkcijom dodira – MagiC IWB – 2 komada u STEM učionicama,
  • 51 Tablet računalo model SM-P550 sa tipkovnicama,
  • zaštita za tablet računala, model MS TAB COVER A - 51 komad, 
  • 6 komada hibridnih računala za nastavnike STEM područja (kemija, biologija, fizika i matematika),
  • 2 komada PC kompatibilnih računala za ugradnju na zid, model FUJITSU ESPRIMO E520 E85 za STEM Učionice,
  • 4 komada monitora s funkcijom dodira, model SAMSUNG za STEM učionice, 
  • 2 komada Web kamere za STEM učionice,
  • 2 komada aktivnog zvučnika za fiksnu ugradnju, model AMC POWERBOX 5 za STEM učionice i
  • 2 komada produžna strujna letva, model PRIMERA –TEC za STEM učionice,
  • 3 prijenosna računala FUJISTU LIFEBOOK E%44,
  • 2 stolna računala s monitorom, model FUJITSU ESPRIMO E520,  integrirani sigurnosni sustav, model MX100-HV te
  • 3 mrežna preklopnika.

Radi uspješnog provođenja aktivnosti predviđenih projektom u školi je imenovan Anton Orzes, prof. koordinatorom projekta, a Božica Jengić,prof., koordinatorom istraživanja. Imenovan je i tim koji čine:

  1. Milan Štimac, prof. – ravnatelj
  2. Anton Orzes, prof. – koordinator projekta
  3. Božica Jengić, prof. – koordinator istraživanja
  4. Antonija Pavelić, prof. – STEM područje
  5. Zvonimir Knežević, dipl. ing. – STEM područje

Aktivnosti na provođenju projekta su započele od 15.6.2015. godine kad su dostavljani prvi popisi učenika 1. i 2. razreda koji će sudjelovati u istraživanju. Tražene su suglasnosti roditelja, a ispitivana su predznanja iz matematike. Pošto oprema nije stigla na vrijeme, daljnje ispitivanje odnosno istraživanje će se prolongirati na iduću školsku godinu.

Na početku drugog polugodišta započelo se i sa prvim radionicama kako bi se nastavnici obučili za rad s novim nastavnim sredstvima odnosno IKT opremom. Kako smo od iduće školske godine zacrtali i novi sistem odnosno e-Dnevnike, počelo se i na tom polju obuke.Održane su prve radionice a sve ostalo će se odraditi na početku iduće školske godine.

Službeni dio projekta je završen krajem ove školske godine odnosno 31.8.2018. godine, ali nam za iduću školsku godinu predstoji još veći zahtjevniji dio a to je integriranje projekta u stvarnost i u sve pore školskog života i rada.

Nadamo se da će se od iduće školske godine krenuti s većom uporabom IKT opreme i da će to više saživjeti u našoj školi jer su nastavnici dobili svu potrebnu edukaciju.

Priloženi dokumenti:
O pilot projektu.pdf


Poveznice

Stručno usavršavanje

Korisne poveznice

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 7. 2020.

Ukupno: 76499
Ovaj mjesec: 1972
Ovaj tjedan: 137
Danas: 18
CMS za škole logo
Gimnazija Gospić / Budačka 24, HR-53000 Gospić / gimnazija-gospic.skole.hr / ured@gimnazija-gospic.skole.hr
preskoči na navigaciju