Mobilnost u Belgiji - putopis

Autor: Zvonimir Knežević, 11. 11. 2022.

U sklopu projekta "Europe for future" naši su učenici u pratnji profesorica mr. sc. Edite Klobučar i Ivane Tomljenović, prof. posjetili Belgiju.

Prvog dana mobilnosti u Belgiji, naši sudionici Erasmus+ projekta zaputili su se u školu "Campus Fenix" u Grimbergenu gdje su ih dočekali učenici i profesori iz Belgije. Učenici Belgije su upoznali ostale s informacijama o njihovoj državi, gradu i školi uz pomoć prezentacije. Nakon toga, učenici iz drugih škola, pa tako i učenici Gimnazije Gospić, izložili su svoje prezentacije o ekološkim problemima. Završivši s prezentacijama, učenici iz Belgije su ih upoznali s prostorijama njihove škole, a nakon toga su se zaputili u školsku kantinu gdje su imali ručak. Privodeći ručak kraju, sudionici projekta su se, skupa s belgijskim učenicima, zaputili u ulice Grimbergena gdje su dok su šetali i istraživali grad, dobili zadatak da skupljaju otpatke s ulica.

Drugog dana putovanja u Belgiji naši učenici su se uputili Bruxelles. Prva aktivnost toga dana je bila posjet muzeju House of European history gdje su sudionici projekta učili o povijesti europe kroz umjetnost plakata. Nakon edukacije sudjelovali su u radionici “When the walls talk” u kojoj su timovi izradili plakate predstavljajući Erazmus+ projekt. U nastavku dana posjetili su Parlamentarium u kojemu su učili o povijesti Europske unije i njezinim najvećim pothvatima. Zadnji aktivnost tog dana je bila posjet glavnoj sobi parlamenta u kojoj su učenici iskoristili jedinstvenu priliku za učenje o europskom parlamentu. Dan su završili povratkom u Grimbergen putem vlaka.

Srijedu smo posvetili odlasku u botanički vrt Meise, gdje su naši učenici volontirali tako što su podrezivali drveće, skupljali lišće, sadili cvijeće i slično. Nakon toga su imali ručak u prirodi, zatim su održali radionicu o drveću i šumama. Imali su priliku bosih stopala hodati po blatu i pijesku. Posjetili su otok u sklopu vrta i staklenika. Za kraj su posjetili Atomium i zaputili se kući.

Četvrti dan mobilnosti u Belgiji, učenici Erasmus+ projekta prvo su posjetili crkvu u Grimbergenu, a zatim i pivovaru (u sklopu crkve) u kojoj se proizvodi pivo poznato za taj grad. Nakon toga zaputili su se u Bruxelles i tamo razgledali grad i neka od najpoznatijih mjesta zajedno sa učenicima iz drugih zemalja, a kroz grad su ih proveli učenici iz Belgije. Završivši sa razgledavanjem zaputili su se kući kako bi se spremili za završni dio toga dana, a to su: oproštajna zabava te podjela certifikata svim učenicima koji su sudjelovali u projektu.

U petak su se naši učenici zaputili u Antwerpen. Posjetili su poznati muzej MAS iz kojeg su vidjeli predivan pogled na cijeli grad. Nakon muzeja imali su slobodno vrijeme da sami vide ljepote toga grada i posjete poznatu ulicu s trgovinama.

« Svibanj 2024 »