Izvješće s maturalnog putovanja

Autor: Zvonimir Knežević, 29. 8. 2022.

Na maturalno putovanje koje se odvijalo u Hrvatskoj krenula je grupa od 20 učenika Gimnazije Gospić i 1 profesor iz Gospića 23. kolovoza 2022. U pratnji skupine bio je turistički vodič turističke agencije KA TRAVEL iz Karlovca.

Krenuli smo u 4.00h s autobusnog kolodvora Gospić te u prekrasni Dubrovnik stigli oko 10.00h. Nakon obilaska stare jezgre grada Dubrovnika uz stručnu pratnju mjesnog vodiča imali smo organiziran ručak i dovoljno slobodnog vremena za fotografiranje i odmor. U poslijepodnevnim satima, negdje oko 19.30h, stigli smo u Split gdje smo večerali i dobili smještaj.

Sljedeći dan, 24.8. odmah nakon doručka krenuli smo na razgledavanje grada Splita u pratnji mjesnog vodiča gdje su učenici kao i prethodni dan bili oduševljeni arhitekturom i zanimljivi povijesnim podatcima. Nakon obilaska grada Splita učenici su imali dovoljno slobodnog vremena da se odmore do večere koja je organizirana u 19.00h.

Treći dan, 25.8. nakon doručka autobusom smo krenuli za Trogir te u obilazak Šolte i Čiova brodom. Tijekom izleta zaustavili smo se u Maslenici gdje su učenici iskoristili određeno vrijeme za kupanje u moru. Pri dolasku na Čiovo ručali smo i iskoristili sat vremena za obilazak otoka i kupanje. U kasnim poslijepodnevnim satima vratili smo se u Trogir te autobusom u Split gdje smo i večerali.

Četvrti dan, 26.8. protekao je vrlo zanimljivo jer su učenici prema programu putovanja imali rafting na Cetini. Nakon doručka autobusom smo krenuli prema Omišu do odredišta na Cetini gdje smo dobili kratku obuku skipera i zaštitnu opremu. Uz stručno vođenje skipera spuštali smo se 11.5km niz Cetinu u trajanju od 3-3.5 h. Ručak je bio organiziran na kraju raftinga na Radmanovim mlincima nakon kojega smo se svi sretni i puni dojmova uputili ka Splitu.

Peti dan maturalnog putovanja obilježili smo posjetom Sokolarskog centra Dubrava gdje smo odslušali prezentaciju i nakon toga dio dana smo proveli u obilasku grada Šibenika u pratnji vodiča. Nakon Šibenika uputili smo se kući tako da smo prekrasno maturalno putovanje zaokružili dolaskom u 17.30h u Gospić.

Putovanje je bilo edukativno, vidjeli smo i naučili mnogo toga na licu mjesta o našoj prekrasnoj Hrvatskoj. Dojmovi su snažni, družili smo se ,lijepo zabavili a i sve što smo vidjeli nam ostaje trajno u našim sjećanjima. Tome dojmu doprinosi i to da su se učenici uzorno ponašali , nije bilo nikakvih problema i svaki dan su dobivali samo pohvale od određenih ljudi sa kojima smo surađivali tijekom maturalnog putovanja.

Gabrijela Kurevija, prof.

« Svibanj 2024 »