Nacionalni program “Živjeti zdravo”

Autor: Zvonimir Knežević, 22. 10. 2021.

Gimnazija Gospić sudjelovala je u provedbi Nacionalnog programa “Živjeti zdravo” kroz koji su sa učenicima trećih razreda održane aktivnosti i popunjavani upitnici na temu zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja.

Zanimljiva izreka poznatog američkog književnika Ernesta Hemingwaya kaže: “Za sreću su potrebni samo dobro zdravlje i slabo pamćenje”. Zašto baš slabo pamćenje, neka ostane vama na razmišljanje, no budite sigurni da provoditelji ovog projekta našim gimnazijalcima  nisu ostavili ništa nedorečeno o pojmu dobrog zdravlja.
U petak, 22. listopada u učionicama Gimnazije Gospić u
svrhu promicanja zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja provele su se interaktivne i edukativne aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici 3. a i 3. b razreda.
Nositelji ovog projekta su Ministarstvo
zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a provoditelji su Hrvatski zavod za javno zdravstvo, županijski zavodi za javno zdravstvo, nevladine organizacije i udruge civilnog društva na lokalnim razinama. Projekt se sprovodi s ciljem povećanja znanja o spolno prenosivim bolestima, načinima njihovog prenošenja i prevenciji te spolno odgovornom ponašanju. U svrhu ispunjavanja ovoga cilja odrađene su 4 aktivnosti:

1. “Rukovanje sa SPI“,
  2. “Što imam, što nemam”,
  3. “SPI tržnica” i
  4. “Znam ili ne znam” kviz.

Učenici su prvo podijeljeni u grupe i zatim putem navedenih aktivnosti određivali dijelove muškog i ženskog spolnog sustava, saznali simptome i vrstu liječenja najčešćih spolnih bolesti i naposlijetku putem kviza provjerili, a i naučili puno o vrstama i metodama kontracepcije. Grupe koje su se istaknule svojim znanjem i brzinom, također su nagrađene poklonima. Učenicu su također ispunili evaluacijski upitnik u svrhu prikupljanja podataka potrebnih za istraživanje. Učenici 3. b razreda su bili kontrolna skupina koja je popunjavala upitnik, a učenici 3. a razreda su bili eksperimentalna skupina koja je za razliku od b razreda popunjavala upitnik ali i odradila prethodno navedene aktivnosti. Oba razreda će u kasnijem periodu ponovno ispunjavati upitnik u svrhu uspoređivanja rezultata i skupina. Također važno za napomenuti da su naši gimnazijalci na osnovu aktivnosti, znanja i ponašanja pohvaljeni od strane organizatora kao najbolja škola u svih 13 županija u kojima je provedena edukacija.