ERASMUS+ PROJEKT “GIFT-THE MAGIC OF KNOWLEDGE” C5 posjet Italiji

Autor: Željkica Zdunić, 20. 11. 2019.

Gimnazija Gospić u sklopu Erasmus+ projekta “Gift the Magic of Knowledge“ posjetila je školu Liceo Scientifico “Arturo Tosi” u talijanskom gradu Busto Arsizio.

Gimnazija Gospić u sklopu Erasmus+ projekta “Gift the Magic of Knowledge“ posjetila je Liceo Scientifico “Arturo Tosi” Busto Arsizio (Va) – Italija. Projekt je započeo u rujnu 2018., financira se iz fondova EU, a ova projektna mobilnost C5 provela se u periodu od 11. 11. – 16.11. 2019. Gimnaziju Gospić, kao partner školu u projektu, predstavili su profesori Edita Klobučar i Zvonimir Knežević te učenici Antonia Mesić, Božana Živković, Rea Klobučar, Pavao Starčević i Nikola Ratković. Sudionike su dočekali srdačni domaćini, profesori, učenici i ravnateljica škole, a tijekom projektnog tjedna održana su brojna predavanja i radionice pod nazivom “Crazy experiments” iz predmeta fizike i kemije. Aktivnosti su se odrađivale u internacionalnim timovima, a svaki tim sastojao se od po jednog učenika iz države predstavnika. Također smo u sklopu radnog tjedna posjetili Sveučilište u Milanu – odjel fizike (odsjek kosmologije) gdje ih je profesor David Maino upoznao s ESAinim satelitom Planckom (europska svemirska agencija) koji predstavlja treću misiju u svemiru posvećenu izučavanju osnove kosmičkih mikrovalova (Cosmic Microwave Background (CMB)), kao i Venegono muzej znanosti i njihove laboratorije gdje su učenici imali priliku sudjelovati u brojnim pokusima iz navedenih predmeta. Osim toga, učenici su imali priliku susresti se i sa sveučilišnim profesorom Andreom Penonijem koji im je prikazao teorijsku i praktičnu primjenu kemije u forenzici.
Tijekom radnog tjedna domaćini su omogućili upoznavanja s kulturom i običajima njihove regije te smo već prvi dan imali posjet Gradskoj vijećnici i prijem kod gradonačelnika koji je svim sudionicima zahvalio na uspješnom provođenju projkta. Posjetili smo Milansku katedralu, Tekstilni muzej industrijske revolucije, jezero Como i katedralu u Comu. Škola Istituto G. Falcone u Gallarateu organizirala nam je jedinstveno iskustvo kušanja lokalne talijanske kuhinje. Na toj gala večeri nazočili su roditelji, učenici i profesori uključeni u projekt.

Ovaj mjesec: 1987