KLIK – KAKO LAKO IZBJEĆI KATASTROFU

Autor: Anton Orzes, 31. 10. 2019.

U suradnji s Alumi klubom Velučilišta iz Gospića, 31. listopada 2019. godine, organiziran je susret članova HAK–a sa studentima Veleučilišta i s učenicima četvrtih razreda Gimnazije i Strukovne škole.

Dvorana KIC -a je bila premala za veliki interes prema sadržajima koji su prezentirani. Naime radilo se o Sigurnosti prometa a prema programu „  KLIK -  - navika odgovornog ponašanja. Značenje riječi KLIK – KAKO LAKO IZBJEĆI KATASTROFU, odnosno svojevrsno povezivanje s vezanjem pojasa i zvučnim KLIK.
Namjena ovog projekta je stjecanje kompetencija, znanja o sigurnosnim i zaštitnim mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja vozilom kao i razvoj vještina odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu. Ovim se projektom djeluje na ponašanje srednjoškolaca, usvajanje i stjecanje pozitivnih stavova o njihovoj ugroženosti u prometu.
Mr Viduka djelatnik HAK-a oduševio je sve prisutne prezentacijom u koju je  pored ostalog utkano i 10 zlatnih pravila sigurnosti u prometu. To su:

1. Veži se,
  2. Poštuj prometne znakove,
  3. Poštuj ograničenja brzine,
  4. Provjeravaj tlak u gumama,
  5. Ako piješ, ne vozi,
  6. Čuvaj djecu,
  7. Dok voziš ne koristi se mobitelom,
  8. Ne vozi umoran,
  9. Obavezna kaciga,
  10. Budi pažljiv i kao pješak.

Nakon održane prezentacije učenici su mogli isprobati naočale koji simuliraju vožnju u pijanom stanju, vožnju pod utjecajem droga i određenih lijekova. Poslije ovog praktičnog dijela, uputili smo se na Trg gdje nas je čekao simulator prevrtanja i simulator sudara a koji su učenici također vrlo rado isprobali.
Ovo je bio izuzetno zanimljiv  i nadasve koristan i poučan dan koji će nam ostati u trajnom pamćenju i upozoravati će nas na sadržaje koje smo vidjeli a koji se ne događaju  samo  tamo negdje već i u našoj okolini.
S učenicima u pratnji bili su: razrednica 4. a razreda Anela Serdar Pašalić, prof, Josip Galešić, prof. i pedagoginja Božica Jengić, prof.

B. Jengić, pedagoginja

Ovaj mjesec: 2052